78146

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 14. 3. 2015
Re: Parlamentni listy

"To již nejde, ten je taty všady. Tak se o tom mluvilo právě před těmi 30
lety. Dnes již lze mluvit o redukování aomezování škod.
Před 30 lety ho chtěli zastavit "
Já jsem neříkal zastavit ve smyslu se ho zbavit, To nejde, to je dnes jasné.
Ale každé šíření parazita, jako je varaóza, má nějakou mezní hranici, za kterou se už nešíří nebo šířit nemůže.
V případě, kdyby se neléčilo, je touto hranicí hromadné vymírání včelstev za několik let po nakažení a následně pokles jejich počtu snad na tisícinu současného stavu nebo ještě méně.
V případě, kdy se léčí jako dosud, hledí se maximálně rok dopředu a omezuje se jen množství roztoče, ale skrz té hranice cca 10 roztočů na jedno včelstvo přes zimu nechává roztoče šlechtit na odolnost a bláhově se očekává, že stávající vysoce účinná chemická léčiva budou účinná pořád nebo někdo prostě objeví nová účinná léčiva je mezní hranicí hromadné vymírání včelstev po cca 15 - 20 letech léčení. To zrovna nastává teď, kdy končí účinnost stávajících léčiv, včelaři jsou léčením unaveni či vymýšlejí nesmysly místo léčení atd či se prosadily díky trvalé přítomnosti roztočů ve včelstvech nějaké další vlivy jako třeba masívní virové nákazy. Minimálně pokud se neobjeví správná příčina úhynů, budou ty úhyny čím dále častější. Nebo možná budou pořád, jen se budou neustále stěhovat z oblasti do oblasti či z nížin budou stoupat do hor.
A jen říkám, že kdyby se už před nějakými lety prosadil povinný nátěr plodu na jaře pro včelstva, kde se v zimní měli najde aspoň jeden roztoč a všelijací "vynálezci" to toho nežvanili nesmysly o zbytečném vnášení jedů do včelstev, jako nyní podle všeho spousta včelařů sabotovala i současné nařízení u nátěru při nálezu víc než 3 roztočů na včelstvo, tak by se šíření varaózy zastavilo a mezní hranice nadstavila úplně někde jinde. Nadstavilo by se to na takové úrovni, že by ještě hodně let hynuly včelstva na varaózu pouze skutečným lajdákům a lenochům a všichni ostatní včelaři by byli po hodně dalších let v pohodě. A mohli by nerušeně ždímat ze včel těch minimálně 50 kg medu za rok bez strachu, že příští rok budou mít prázdné úly.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66370


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu